Juhtmeta

Image

Erinevalt ülalkäsitletud juhtmega skeemidest vahetavad juhtmevabad süsteemid omavahel signaale raadiokanali kaudu. See iseloomulik eripära vähendab juhtmete hulka ning aja- ja rahakulu konstruktsioonide paigaldusele ja häälestusele. Juhtmeta mudeleid saab paigaldada ka juba valmis ja siseviimistlusega majadesse ja korteritesse, kuid lisaks sellele on ka teisi plusse.
Puudub vajadus keeruka projekti ettevalmistamiseks. Piisab, kui märkida ära kohad, kuhu on plaanid paigaldada andurid ja täiturseadmed. Projekti vajaduse puudumine vähendab paigalduskulusid.

 

Mõistlik hind – täna võib müügilt leida laia valiku taskukohase hinnaga juhtmeta süsteeme. Automatiseerimist saab alustada paarist seadmest ja neid hiljem juurde lisada.
Suur valik valmislahendusi olmeprotsesside automatiseerimiseks. Täna tegelevad selliste majade tootmisega ettevõtted Xiaomi, Broadlink, Redmond, Z-Wave, Zamel, Ectostroy, HDL jpt.
Eirata ei saa ka juhtmeta konstruktsioonide sellist eelist nagu süsteemi seadistamise ja kasutamise lihtsus. Sellega saavad hakkama ka need, kellel ei ole varem nutimajaga tegemist olnud. Lisaks sellele on tänapäevastel süsteemidel stsenaariumide seadistamise kohta hulk juhiseid ja nõuandeid. Tänu sellele ei teki kellelgi nutimaja kasutamisega mingeid probleeme.

                                                                                                          Puudused

Kõrvuti suure hulga heade omadustega on koduste protsesside automatiseerimise juhtmeta vahenditel ka palju puudusi. Üks suuremaid miinuseid on vajadus vahetada regulaarselt autonoomsete andurite ja täiturseadmete patareisid ja akusid. Kui seda ei tee, võib süsteem kõige otsustavamal hetkel töötamast keelduda. Vaikida ei saa ka süsteemi sellistest miinustest nagu:
ebapiisav turvalisus. Kuna andmed edastatakse seadmete vahel raadiokanali kaudu, võib ühendus kaduda või kõrvaliste rünnakute tõttu sumbuda. Enamus nutimaju töötab sagedusel 433 MHz, millel on üsna palju häirijaid;
piiratud funktsionaal. Kui juhtmega skeemid suudavad juhtida igat majas olevat seadet, siis juhtmevabad piirduvad sageli valgustuse, signalisatsiooni ja mõnda tüüpi kodutehnika, näiteks teleri, split-süsteemide ja kliimaseadmetega. Kui kavas on ehitada tõeliselt paljufunktsionaalne kodu, on mõistlikum pöörata pilk juhtmega variantidele.
Vaatamata tõsistele puudustele on nõudlus juhtmevabade mudelite järele suur. Hoolimata mõnest puudusest on see tavalisse juba valmis siseviimistlusega koju siiski parem variant.